Current Agenda

FEBRUARY

Feb 1st     11am  Committee Meeting
1pm  Pay Subs  / Show & Tell – Paintings done over the break

Feb 8th        Watercolour Demonstration – Nadine Dudek

Feb 15th   1pm  Life Drawing / Room 5

Feb  22nd  1pm  Workshop – Painting Clouds with John Everard

Feb  29th   10am  Portrait Painting
1pm  Painting in Rooms

MARCH

Mar 7th    1pm  Plein Air Painting (Weather Permitting)

Mar 14th  1pm  Life Drawing / Room 5

Mar 21st   1pm  Still Life set up

Mar 28th   10am  Portrait Painting
1pm Critique by Lorraine Davies  (Bring your Paintings)

APRIL

Apr 4th    11am  Committee Meeting
1pm   Pen & Wash – Lorraine Davies

Apr  11th    CLOSED FOR EASTER

Apr 18th   1pm   Life Drawing / Room 5

Apr 19th -23rd   PAINT AWAY

Apr 25th   10am  Portrait Painting
1pm   Progressive Drawing

 

Annual Ern Salter Award 2016

Best in Show –  Sarah Lo.          

Sara Lo -Rhythms of Life -best in Show  Rhythms of Life

Oils –   Carol James

Carol James -Enamel Ware -best oil  Enamel Ware

Acrylic  –  Sylvia Isaac

Sylvia Isaac -Lawrence's Tropical Garden -best Acrylic  Lawrence’s tropical gardens

 

Watercolours  –  Sylvia Isaac

Sylvia Isaac -Peonies -best watercolour  Peonies

Pastel  –  Bette Franke

Bette Franke -Dingo -best pastel  Dingo

Portraiture  –  Sylvia Isaac.

Sylvia Isaac -Kathy -best portraiture  Kathy

Other Media  –  Grahame Macintosh

Grahame Macintosh _Sante Croce Florence- best Other Media  Santa Croce – Florence

9 X 5  –  Faye Anderson

Faye Anderson -Summer Picnic -best 9 X 5  Summer Picnic

Miniature  – Julie Cunningham

Julie Cunningham -Night Owl- best miniature  Night Owl

Annual Ern Salter Award -Dec 2014

Best in Show Sylvia Isaac -The Lovely Anice

Portrait 1 & Best in Show -Syvia Isaac -The Lovely Anice

Oil 1stSyvia Isaac– Karen’s Garden

Oil 1 Syvia Isaac- Karen's Garden

Oil 2nd John Everard-Melbourne’s Jewels             OIl 3rd Carol James- Bread to Wine

Oil 2 John Everard-Melbourne's Jewels      OIl 3 Carol James- Bread to Wine

Acrylic 1st  Barbara Jamrich – Beautiful Summer Day

Acrylic 1 Barbara Jamrich - Beautiful Summer Day

Acrylic 2nd Carol Mietus -My Favourite Room    Acrylic 3rd Ilma Bell- ‘Soul’ under glass

 

Acrylic 2 Carol Mietus -My Favourite Room    Acrylic 3 Ilma Bell- 'Soul' under glass

 

Watercolour 1st Sue Hanson -Banana

Watercolour 1 Sue Hanson -Banana

Watercolour 2nd John Everard – Beechworth Colours

Watercolour 3rd Gail Marshall -A Mother’s Love

Watercolour 2 John Everard - Beechworth ColoursWatercolour 3 Gail Marshall -A Mother's Love

Pastel 1st Doreen Burley -Happiness Is !

Pastel 1 Doreen Burley -Happiness Is !

Pastel 2nd Brenda Colautti- Wombat Bend Templestowe

Pastel 3rd Joyce Ware-For the Chamionship

Pastel 2 Brenda Colautti- Wombat Bend Templestowe   Pastel 3 Joyce Ware-For the Chamionship

Other Media 1st Julie Cunningham -Anstruther, Scotland

Other Media 1 Julie Cunningham -Anstruther, Scotland

Other Media 2nd Patti Hall – Happiness Is       Other Media 3rd Carol Mietus -Time to Chat

Other Media 2 Patti Hall - Happiness Is  Other Media 3 Carol Mietus -Time to Chat

Portrait 1st & Best in Show -Syvia Isaac -The Lovely Anice

Portrait 1 & Best in Show -Syvia Isaac -The Lovely Anice

Portrait 2 Brenda Coulautti – Portrait of Max          Portrait 3 Barbara Jamrich – Alex

Portrait 2 Brenda Coulautti - Portrait of Max   Portrait 3 Barbara Jamrich - Alex

Trad 9X5 1st- Serge Daeffler -River Gum

Trad 9X5 ist- Serge Daeffler -River Gum

Trad 9X5 2nd-Carol James-Hawdon St,Heidelberg

Trad 9X5 3rd -Marina Wills-Who Said Mr McGregor

Trad 9X5 2nd-Carol James-Hawdon St,Heidelberg        Trad 9X5 -Marina Wills-Who Said Mr McGregor

Miniature 1st Carol Mietus – The Dairy

Miniature 1 Carol Mietus - The Dairy

Miniature 2nd Julie Cunningham -Remember the Brave

Miniature 3rd Olinka Baykara – Venice

Miniature 2 Julie Cunningham -Remember the Brave    Miniature 3 Olinka Baykara - Venice